101 rokov od smrti velikána Štefánika

03.05.2020

4. mája 1919 zahynul tragicky spolu s talianskou posádkou pri Bratislave jeden z najväčších národných hrdinov Slovenského národa, rodák z Košarísk, generál, astronóm, vynálezca, svetobežník, fotograf, letec, politik a významný diplomat Milan Rastislav Štefánik, bezpochyby najväčšia osobnosť nielen tunajšieho regiónu 

Tento rok sa pre súčasnú krízu pochody na Bradlo konať nemohli, pamätný ceremoniál teda prebehol bez širokej verejnosti. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a mohylu navštívil osobne i v mene premiéra Matoviča predseda Národnej rady Boris Kollár, ktorý sa neskôr spolu s primátorom Brezovej, Jaroslavom Ciranom, premiestnili na Mestský úrad.

Čestná stráž spolu s ostatnými zúčastnenými položili k hrobu národného hrdinu už tradične vence, večer zapálili starostovia a primátori obci Brezovej, Myjavy, Priepasného a a Košarísk ohne ako symbol boja za slobodu, národného života a nádeje.

Desiatnik Štefánik
Desiatnik Štefánik

Mohyla M. R. Štefánika stojí na najvyššom vrchu Myjavskej pahorkatiny od roku 1928, kedy bola slávnostne odhalená verejnosti. Za projektom stojí jeden z najvýznamnejších slovenských architektov Dušan Jurkovič z Turej Lúky. K mohyle sa každoročne konajú v období výročia leteckej havárie púte so zahraničnými delegáciami zo štátov, kde Štefánik pôsobil. 

Za najväčšie životné politické úspechy Štefánikovej práce určite patrí zásluha na vzniku česko-slovenského štátu, diplomatická činnosť vo Francúzsku, Taliansku, Rusku a Srbsku pre organizovanie česko-slovenských dobrovoľníckych jednotiek a Československej národnej rady v Paríži. Vedeckú činnosť rozvíjal pri svojich cestách po celom svete, napísal celosvetovo významné práce v spojitosti so svojou astronomickou činnosťou. Štefánik toho vo svojom krátkom živote dosiahol toľko, koľko sa pravdepodobne nepodarí pre Slovenský národ už nikomu v histórii. Nebyť jeho stykov s vrchnými predstaviteľmi ostatných štátov, oduševnenej práce a vytrvalosti,  ťažko povedať, či by dnes vôbec náš štát existoval. Preto je najdôležitejšou úlohou všetkých generácií Slovákov zachovať jeho pamiatku, s ktorou sa nesie obraz slovenskej vytrvalosti a boja za slobodu už vyše 100 rokov. 


"Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna."                                                                                - M. R. Štefánik


myregion.sk Vám ďakuje za prečítanie tohto článku. Ceníme si každý záujem o naše publikovanie a zdieľanie našich článkov medzi ľudí. Pomáhate nám tým rozvíjať značku myregion.sk a propagovať zaujímavosti nášho kopaničiarskeho regiónu.