Ako koronavírus ovplyvnil životy kopaničiarov

14.03.2020

Štátne nariadenia v súvislosti so znižovaním rozširovania koronavírusu COVID-19 zasiahli do bežného života každého občana. Druhá vlna opatrení zastavila čiastočnú ľahostajnosť ľudí a na uliciach Myjavy je ich vidno čoraz menej, ale za to čoraz viac ľudí s rúškami, či podobnou náhradou ochrany úst a nosovej dutiny. Výnimkou sú len preplnené obchody, kde ľudia v hojných počtoch mieria na pripravenie domácich zásob. Úrady z dôvodu prevencie pred preťažením prosia klientov, aby riešili svoje záležitosti cez maily alebo telefón. Pošta funguje v obmedzenom režime, všetky obchody okrem potravín, lekární a drogérií sú zatvorené.

Relatívne prázdne cesty v Myjave
Relatívne prázdne cesty v Myjave

Školy zostávajú zatvorené naďalej od 16. marca, Gymnázium Myjava a Stredná priemyselná škola Myjava informujú, že predbežne budú zatvorené do 29.  marca vrátane, rovnako ako aj základné školy aj všetky ďalšie školské zariadenia na Myjave. Verejné podujatia sú zrušené, napríklad predaj na mestskom trhovisku je zakázaný do odvolania. Bohoslužby pre zákaz odvysiela TV Myjava v nedeľu 15. marca o 10. a 18. hodine, V NsP Myjava sú zakázané návštevy a všetky priestory budú v pracovných dňoch od 16:00 do 6:00 a cez víkend  zatvorené. V tom čase môžu pacienti využiť vchod za recepciou. TSK vyčlenil z rozpočtu prostriedky na zakúpenie 1000 kusov respirátorov pre myjavskú nemocnicu.

Opatrenia na ochranu lekárnikov v jednej z myjavských lekární
Opatrenia na ochranu lekárnikov v jednej z myjavských lekární

Futbalová súťaž Spartaka Myjava je zatiaľ prerušená a volejbalová súťaž je úplne ukončená. Ostatné súťaže a tréningy sú buď prerušené, alebo zrušené úplne.  Na cestách je cítiť úbytok automobilov, na hraničnom priechode pri Vrbovciach robí polícia kontroly, priechod Nová Bošáca je úplne uzatvorený. Vlaková doprava bola na našej jedinej kopaničiarskej trati obmedzená, vlaky na Moravu nepremávajú a končia na železničnej stanici vo Vrbovciach. Neodporúča sa vycestovať nikam do zahraničia.

Miestom, kde sa verejne najviac zdržiavajú ľudia, sú supermarkety.
Miestom, kde sa verejne najviac zdržiavajú ľudia, sú supermarkety.

Odporúčania pre ľudí:

Vyvarujte sa spoločnosti či návštevám, zostaňte doma vždy, keď sa dá. Umývajte  si často a dôkladne  ruky a vyvarujte sa priamym kontaktom. Pokiaľ sa to dá, nevpúšťajte ľudí do svojho osobného priestoru minimálne 1 meter od tela. Dbajte na prísun vitamínov, kašlite a kýchajte do vreckoviek. Ak máte, používajte rúška najmä na verejnosti.  Pri príznakoch choroby kontaktujte lekára a podstúpte karanténu. Všetky potrebné opatrenia v súvislosti s podozrením na koronavírus vám poradia všeobecní lekári, alebo na infolinkách. 


Kontakty na špeciálne infolinky:

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne - 0911 763 203, 

e-mail - tn.covid19@uvzsr.sk

ÚVZ SR - 0917 222 682, 

Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234

e-mail - novykoronavirus@uvzsr.sk