Brezovania sa tešia napustenej priehrade

25.04.2020

Obyvatelia mestečka pod Bradlom sa po desiatich rokoch dočkali vody v miestnej nádrži. V roku 2009 boli na priehrade v Brezovej zistené závažné technické problémy, najmä čo sa týka tesnosti a nepriepustnosti. Na južnej strane hrádze hrozilo, že sa pretrhne. Preto bolo nutné jej vypustenie. Odvtedy sa roky nenašli peniaze na jej opravu, až do 2018, kedy Slovenský vodohospodársky podnik začal s rekonštrukciou prostredníctvom zdrojov z Európskej únie. Celkové náklady sa vyšplhali na necelých 275 tis. eur,  z toho stavebné práce predstavovali asi 255 000 eur. 


Vodná nádrž Brezová bola vybudovaná do roku 1985 na potoku Bystrina, východne od Brezovej pod Bradlom. Jej hlavný účel je protipovodňový, výška hrádze dosahuje 12 metrov a úžitkový objem je 315 tisíc kubíkov vody. 


Najväčšou zaujímavosťou nádrže je ale samotná poloha, kde sa naskytne návštevníkovi krásny výhľad na Štefánikovu mohylu priamo od jej hladiny. Mesto si preto sľubuje od priehrady prilákanie miestnych i turistov pre rekreáciu a odpočinok. Okolie priehrady by sa malo stať akousi oddychovou zónou s možnosťami využitia voľnočasových aktivít. 

Výhľad od priehrady na Mohylu Milana R. Štefánika
Výhľad od priehrady na Mohylu Milana R. Štefánika

Treba povedať, že priehrada svoj sekundárny účel spĺňa a teší sa záujmu obyvateľov Brezovej, u ktorých sa momentálne väčšinou stala konečných cieľom pri prechádzkach okolím. 


myregion.sk Vám ďakuje za prečítanie tohto článku. Ceníme si každý záujem o naše publikovanie a zdieľanie našich článkov medzi ľudí. Pomáhate nám tým rozvíjať značku myregion.sk a propagovať zaujímavosti nášho kopaničiarskeho regiónu.