Chirana zabezpečí pre nemocnice 300 špičkových dýchacích prístrojov

09.04.2020

Staroturanská Chirana sa zaviazala vláde Slovenskej republiky, že do  nemocníc zabezpečí do 30. júna 2020 300 dýchacích ventilácií. 4. apríla navštívil podjavorinské mesto premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí, aby si prezreli modely prístrojov a podpísali symbolickú zmluvu o záväzku spoločnosti dodať do slovenských nemocníc pľúcne ventilátory.

Výroba dýchacích prístrojov má v Starej Turej vyše 50 ročnú tradíciu. V minulom režime bola Chirana dodávateľom medicínskych zariadení pre všetky štáty RVHP  a hoci dnes už nevyrába vo vysokých objemoch, tradíciu výroby život zachraňujúcich prístrojov si našťastie udržala a preto sa Slovensko v ťažkých časoch pandémie môže spoľahnúť na kvalitné na Slovensku vyrobené dýchacie prístroje, ktorých obvykle vyrobí Chirana ročne stovky kusov.

Hoci podiel medicínskych prístrojov na domácom trhu doposiaľ u Chirany dosahoval zanedbateľné percento a firma bola orientovaná na zahraničie, pre ponuku štátu, ktorý potrebuje akútne pokryť budúci rozširujúci sa počet pacientov odkázaných na umelé dýchanie, sa rozhodla firma prioritne pokryť potreby nášho zdravotníctva. Do 25. marca bola Chirana schopná dodať slovenským nemocniciam 47 ks dýchacích prístrojov, ďalšie stovky pribudnú v lete. Naopak, pri stomatologickej technike predstavuje spoločnosť na Slovensku významného dodávateľa. 

Ing. Oskar Baranovič, finančno-technický riaditeľ spoločnosti Chirana St. Turá;

''Je  nevyhnutné spomenúť i skutočnosť, že na zachovaní a udržaní výroby dýchacích prístrojov majú svoj podiel aj naše predchádzajúce úspechy pri predaji stomatologickej techniky, ktorá bola doteraz nosnou výrobnou komoditou. V podstate každý stomatológ, ktorý si kúpil našu zubnú súpravy CHIRANA zo Starej Turej či už typ CHIRANA Cheese alebo SMILE tak nepriamo prispel i k zachovaniu a rozvoju výroby dýchacích prístrojov, ktoré sú dnes také kľúčové pri záchrane ľudských životov nielen pri ochorení COVID-19.''

Predmetom dodania sú prístroje strednej a vyššej triedy s unikátnym režimom viachladinovej ventilácie pľúc PMLV, ktoré by mali zachraňovať pacientov v kritickom stave s ťažko poškodenými pľúcami. Prístroje sú určené pre intenzívnu medicínu do nemocníc na oddelenia KAIM, JIS a ARO.  

Chirana pri dlhodobých projektoch investuje do výskumu a vývoja technológií pol milióna € ročne. V oblasti dýchacej a anestetickej techniky posunul spoločnosť projekt v rámci Operačného programu konkurencieschopnosť a Hospodársky rast s názvom ''Výskum automatizovaných a poloautomatizovaných systémov pre diagnostiku, kontrolu a riadenie umelej ventilácie pľúc v intenzívnej medicíne a anesteziológii". Chirane umožnilo výrobu dýchacích prístrojov finančné zabezpečenie od VÚB banky, ktorá im poskytla úver vo výške 2 milióny € na financovanie nákupu materiálu a ďalší milión na financovanie nákupu nových technológií.