Faktory, ktoré si potrebujeme v súvislosti s vírusom uvedomiť

22.03.2020

Už teraz je isté, že opatrenia na zástavu nákazy časom nadobudnú väčšiu intenzitu. V súvislosti s nariadeniami a opatreniami však u množstva ľudí pretrváva nesprávny pohľad na niektoré fakty, s ktorými treba racionálne počítať.

1. Opatrenia ako zatvorené prevádzky, školy a obmedzený prístup na pobočiek a úradov neslúžia na úplné zastavenie koronavírusu, pretože to nie je v súčasnosti možné. Slúžia na to, aby sme prekonali vrchol nákazy čo najneskôr. A prečo na tom tak záleží? Môžeme to vidieť napr. v Taliansku, kde na nákazu zareagovali neskoro a teraz im kvôli počtu pacientov hrozí zrútenie zdravotníckeho systému, pretože sa naraz v krátkej dobre infikovalo veľké množstvo ľudí. Tomu sa my chceme vyhnúť a vláda chce mať šírenie vírusu v čo najväčšej miere pod kontrolou a tým uchrániť nemocničné zariadenia od kolapsu a preťaženia. 

2. Sme len na začiatku. Hoci sa počet zistených prípadov na Slovensku blíži k dvom stovkám, nezistených prípadov s minimálnymi alebo žiadnymi príznakmi je omnoho viac.  Musíme si uvedomiť, že sa nachádzame na začiatku krivky exponenciálneho rastu a prijať fakt, že v nasledujúcich týždňoch bude počet zistených prípadov rásť v omnoho vyššej miere a inak to nebude. To, či to budú nakoniec desiatky alebo stovky tisíc, závisí od každého z nás. Preto je tak dôležitá prevencia a individuálna ochrana.

3. Určite nezomriete od hladu, ak nepôjdete do obchodu každý druhý deň. Supermarkety momentálne zažívajú obrovský nápor a stretá sa v nich množstvo ľudí, čo je potenciálne rizikové. Mnohí podceňujú odporúčaný odstup aspoň jeden meter od ostatných, takže na to myslite, ak budete stáť v radách pred pokladňou. Tie rady tam nie sú preto, lebo by sa predavači ulievali, ale preto, lebo sú obchody jednoducho preplnené a nestíhajú. Myslite takisto na starších nakupujúcich, pre ktorých obchody  vymedzili čas pre prednostné nakupovanie. Billa od 8:00 do 9:00, Lidl od 13:00 do 14:30 a Tesco od 9:00 do 10:00. 

4. Ak máte rúško, nie ste voči nákaze 100% imúnni. Rúško slúži na minimalizáciu možnej hrozby nákazy kvapôčkovou formou. Záleží na tom, aby ste rúško nosili správne, teda riadne upevnené a zakrývajúce celé ústa a nos, či už je jednorazové, na viac použití, alebo podomácky vyrobené. Rúška a inej ochrany tváre sa nedotýkajte  a celkovo obmedzte alebo zamedzte úplne dotyky s tvárou.

5. Najviac ohrození sú seniori, avšak podstatné množstvo ľudí hospitalizovaných v nemocniciach je mladších. Hoci sa u väčšiny prípadov nakazených nejavia vážnejšie zdravotné komplikácie, ostatok je odkázaný na nemocničnú pomoc a z nich ďalší v kritickom stave odkázaní na dýchacie prístroje. Počet nakazených, ktorí sa medzičasom vyliečili takisto vo svete rastie, ale už nemej sa v médiách informuje o tom, aké množstvo bude mať následok  trvalého poškodenia dýchacieho systému. 

6. Nakoniec i trochu pozitívne, my ako spoločnosť máme teraz možnosť odbremeniť sa od spoločenského zhonu a venovať sa viac svojím domovom. Máme príležitosť spomaliť, uvažovať o veciach, ktoré sa dejú vo svete a uvedomiť si, že najvzácnejšie je vlastné zdravie, zdravie rodiny a pomoc blížnym. Venujte sa rodine a okoliu. Dbajte na disciplínu, ktorej sa máme pre verejné blaho podriadiť a to nám môže v konečnom dôsledku aj pomôcť. Môžete ísť do prírody, športovať, odpočívať. Samozrejme s ohľadom na vlastné zdravie a zdravie ostatných. Nepodnikajte výlety vo veľkých skupinách a všade so sebou majte ochranu tváre. Mimochodom, bez nej vás do niektorých nákupných prevádzok už ani nevpustia. 

Počasie sa bude s príchodom jari zlepšovať. Nie je zakázané vyjsť do prírody, ale vyhýbať sa zhlukom ľudí a dodržiavať vlastnú ochranu
Počasie sa bude s príchodom jari zlepšovať. Nie je zakázané vyjsť do prírody, ale vyhýbať sa zhlukom ľudí a dodržiavať vlastnú ochranu