Koronavírus: Panika je zlá, ľahostajnosť ešte horšia

10.03.2020

K 9. marcu zaznamenávame na Slovensku 7 prípadov nakazených osôb koronavírusom. Najbližšie k nášmu regiónu sa nákaza potvrdila v Kostolišti na Záhorí, asi 70 km od Myjavy. Župan TSK Jaroslav Baška vydal príkaz na prerušenie vyučovania stredných škôl od 10. do 13. marca, čo sa dotkne myjavského gymnázia aj priemyslovky. Štát nariadil zákaz všetkých verejných podujatí na dva týždne, povinnú dvojtýždňovú karanténu ľudí, ktorí docestovali z Číny, Talianska, Iránu a Južnej Kórei. Odporúča taktiež dobrovoľnú karanténu ľuďom, ktorí pociťujú príznaky choroby, prípadne sa vrátili z ďalších krajín, kde bol vírus potvrdený.


K dnešnému dňu je vo svete asi 113 000 nakazených, z toho vyše 80 tisíc v Číne. Nákaza rastie najmä mimo Číny, celkový počet zosnulých je takmer 4000, z toho v Európe počet presiahol 500 obetí. Najhoršia situácia je v Taliansku, kde je už teraz zdravotnícky systém preťažený a je nariadená celoštátna karanténa. Ostatné európske krajiny prijímajú ďalšie opatrenia na spomalenie nákazy. Úmrtnosť sa pohybuje na 3 percentách, najefektívnejšie bojujú z hľadiska rozšírenosti proti vírusu v Južnej Kórei, kde úmrtnosť nepresiahla ani 1 percento. V Taliansku je 6krát vyššia úmrtnosť na vírus v porovnaní s Južnou Kóreou.

V posledných dňoch bulvár straší ľudí s koronavírusom, čo na jednej strane vyvoláva paniku a na druhej strane u určitej skupiny ľudí vytvára nevôľu a zľahčovanie správ spojených s vírusom. V spoločnosti nastáva akýsi paradox, kde ľudia v množstve prúdia do obchodov a pripravujú sa na možnú karanténu a v spoločnosti všeobecne kulminuje téma koronavírusu na prvom mieste, ale sami nie sú ochotní sa viac spoločensky obmedziť. V prípade vypuknutia nákazy v ohnisku by štát určite zriadil do takých miest prísuny potravín. Mnohí správy s vírusom Covid-19 považujú za prehnané a ignorujú verejné odporúčania vlády, hygienikov a lekárov. Najväčším argumentom oponentov je, že obyčajná chrípka zabije ročne viac ľudí. Treba však počítať s tým, že sme na úplnom začiatku celosvetovej nákazy a koronavírus sa vedecky potvrdene šíri omnoho jednoduchšie a  je viac nákazlivý, ako chrípka. Dokonca ani nová vláda sa zatiaľ dôraznejšie nevyjadruje k vážnej situácii s koronavírusom. Na druhej strane niektoré zdroje ľudí utešujú tým, že nový vírus zabíja najmä starších ľudí s oslabenou imunitou, čo je ale veľmi zlá a nešťastná formulácia. Lepšou správou je, že vírus prirodzene oslabuje UV žiarenie, takže by sa mal postup v teplejších mesiacoch spomaliť. EDIT: štúdie potvrdili, že vírus je schopný prežiť i vo vyšších teplotách, takže nebude mať sezónny charakter. 

Ekonomické následky rozširovania koronavírusu sú devastujúce. Predpokladá sa, že koronavírus je spúšťačom novej hospodárskej krízy, ktorá sa už fakticky začala. Ekonomické opatrenia na zástavu nákazy spôsobili, že už teraz boli všetky zisky všetkých ekonomík z minulého roku vynulované a svetová burza zažíva prepad. Odborníci predpokladajú, že kríza kvôli vírusu bude mať dlhodobé drastické následky, spojené s poklesom výroby, prepúšťaním a prepadom finančných inštitúcií.

Treba si uvedomiť, že čím viac ochranných individuálnych opatrení urobíme teraz, tým skôr sa vyvarujeme veľkej nákaze, ktorá svetu reálne hrozí. Nepodceňujte osobnú hygienu, vyvarujte sa bližším kontaktom s väčším počtom ľudí, zakrývajte si tvár pri kýchaní a kašlaní, obmedzte pobyt medzi ľuďmi. Pristupujme k tejto situácii individuálne, zodpovedne a racionálne.