Na Čachtickom hrade sa konali Stredoveké dni

05.08.2020

Uplynulý víkend sa na Čachtickom hrade niesol v stredovekej atmosfére. Stredoveké dni sa konali priamo v areáli hradu za účasti stoviek návštevníkov, pre ktorých ukážky bojov a dobovej hudby realizovala Skupina historického šermu Ursus zo Stupavy. Traja kováči predvádzali svoje remeslo najmä v interakcii najmenších detí, ktorým bola k dispozícii na hranie stredoveká aréna a na lúke pod hradom sa mohli previezť na koňoch. Vzhľadom na opatrenia a kumuláciu ľudí nebol program stanovený v časových harmonogramoch, ale organizátori sa snažili zaujať návštevníkov hradu počas celého dňa. Pre návštevníkov bol pripravený i menší trh s domácimi výrobkami.

,,Snažíme sa tu mať aj počas týždňa predajcov z dvora a remeselníkov. Miestny lokálny trh je podporený tým, že sa tu môžu odprezentovať. Je to ich výtvor a ich dopestované produkty. Podporujeme skôr takých výrobcov a farmárov, ktorí keď vynakladajú svoju vlastnú prácu a energiu, má to úplne iný význam ako priekupníci, ktorí niečo kúpia z veľkoskladu a potom to ponúkajú ďalej. V jednom stánku tu šijú nádherné šaty a vlastnoručne štrikované kabelky, v druhom predávajú domáce lupienky, pani opletá drôtikmi okrasné fľaše a pečie doma zázvorníky, jedna čachtická farma tu ponúka svoje produkty, sú to všetko takí samotvorcovia. Má to jednoducho svoje čaro.'' vysvetlila svoju filozofiu podpory miestnych drobných výrobcov kastelánka hradu, Mgr. Katarína Orthová.

Ako je cítiť v tomto roku obmedzenia a menej ľudí vycestovaných v zahraničí za dovolenkou? Viacero ľudí strávi dovolenku práve doma. Ako je to s návštevnosťou hradu?

,,Ľudia nechodia v takej miere do zahraničia a trávia voľno a dovolenku tu na Slovensku a oproti minulým rokom je to dosť výrazne citíť. Veľkou atrakciou u nás je vláčik. Aj v týždni aj cez víkend pociťujeme, že je to top atrakcia a pre ľudí veľmi zaujímavé. Hlavne detičky na rady prevezú. V minulom a predminulom roku, keď boli najväčšie horúčavy ako boli práve tieto dni, nebolo tu ani nohy a ľudia sa šli radšej kúpať. Teraz chodia radšej na turistiku a do lesa. Myslíte si, že tu nemôže nikto prísť, lebo je tu hore veľmi teplo a pritom máte plný hrad. My sme tomu veľmi radi, lebo je lepšie, keď pracujete s ľuďmi, ako len sedieť a byť tu pre nikoho.

Čo sa týka financií, asi takáto návštevnosť aj pomôže hradu...

Pomôže, lebo sme v podstate boli dva mesiace seknutí a najsilnejšie akcie, ktoré mávame každým rokom, boli stopnuté, lebo sme nemohli mať otvorené. Nemohli sme prijímať školské zájazdy, ani exkurzie seniorov a to bol všetko pre nás prepad. Teraz to trošku dvíhame a dúfam, že sa udržíme aspoň v rovine minulého roku.

Postupuje sa na hrade aj v nejakých konzervačných a rekonštrukčných prácach?

,,Momentálne v ostrej sezóne nie, lebo nevieme odčleniť časti, kde nebudú chodiť ľudia. Nie je tu taký priestor, aby sme ľudí odklonili. Z Ministerstva kultúry nám bola schválená dotácia na predný múr, ale nie je to dostatok financií a veľa za to asi neurobíme. Preto sa budeme snažiť, či sa to nebude dať previesť na dobudovanie horného múru, ktorý sme tiež robili minulý rok z fondov. V septembri sa budú robiť čiastkové veci, hlavne kde sa zosúvajú kamene. V pláne je veľmi veľa vecí, ale tým, že nám pokrátili podielové dane, rozpočet išiel tým pádom dole. Pravda je taká, že tie financie v momentálnom roku nie sú. Uvidíme, ako to bude v tom budúcom.´´

Kto vykonáva opravy na hrade?

,,Opravy robíme cez verejné obstarávanie, lebo sme verejná správa. Podľa verejného obstarávania sa vyberá dodávateľ. Máme tiež pracovníkov cez projekt na obnovu hradov pomocou nezamestnaných, hoci tá pracovná výkonnosť nie je úplne top. Najlepší a najšikovnejší sú vždy vychytaní, ale snažíme sa.''

Ak sa chystáte navštíviť hrad v najbližších týždňoch, už v piatok 7. augusta od 20.30h sa v blízkosti hradu uskutoční pozorovanie Perzeíd. Ďalšie pozorovanie ďalekohľadmi, tentokrát už priamo na hrade bude 15. augusta v spolupráci s turistickým vláčikom Albatros, ktorý privezie návštevníkov až v Bratislavy na čachtickú stanicu. 22. augusta zas ovládnu hrad strašidlá;

,,Strašidlá na hrade budú parádne. Počas celého dňa pripravujeme scénky pre deti. Síce sa trochu boja, ale je to pre nich pútavé. Pripravujeme aj večerné prehliadky po hrade a netradičné divadelné vystúpenia v rozprávkovom duchu, aby to malo takú inú, zaujímavú atmosféru. V septembri v prvý víkend ešte máme koncert pre deti. V podstate každý víkend chystáme niečo, aby sme ľudí zaujali.''

Čachtický hrad je pre verejnosť otvorený každý deň od 10.00h do 18.00h s náučnými sprievodmi začínajúcimi každú hodinu od 11.00h.