Neďaleko obce Bošáca sa skrýva 3000 rokov staré hradisko

19.05.2020

Pre mnohých sú najstaršie dejiny osídlenia kopaničiarskeho kraja neznáme. Len na skok od oblasti Myjavy a Starej Turej sa v horách nad osadou Rolincová skrývajú pozostatky hradiska z neskorej doby bronzovej. I názov neďalekého Zemianskeho Podhradia nasvedčuje faktu, že sa v tejto lokalite nachádzalo hradísk viacero. Najlepšie viditeľné znaky osídlenia sa zachovali práve v lokalite Hradišťá nad Rolincovou, ďalšie osídlenia sa nachádzali v okolí v miestach Pod Hrádky, Martákova skala a Bašta. 

O mieste hradiska informuje tabuľa
O mieste hradiska informuje tabuľa

Hradišťá bolo opevnené sídlo vybudované v strategicky výhodnom teréne prírodne chránené skalným hrebeňom a mohutnými valmi a priekopami dobre viditeľnými dodnes. Hoci sa tu žiadne stavby (tak ako pri väčšine hradísk) nezachovali, stopy zásahov v  lesnom prostredí  jasne naznačujú kedysi mohutný vzhľad násypov. 

Po tisíce rokov starom vale sa môžete na niektorých úsekoch prejsť
Po tisíce rokov starom vale sa môžete na niektorých úsekoch prejsť

Hradisko je zaujímavé i tým, že sa tu využili progresívne stavebné techniky v konštrukcii hradieb a komôr. Našlo sa tu mnoho zaujímavých nálezov z keramiky, bronzu a poľnohospodárskej činnosti. Nálezmi bolo dokázané i osídlenie Slovanov asi do 10. storočia.  

Oblasť hradiska ako prvý preskúmal rodák z Lubine, významný národopisec,  botanik a etnograf Jozef Ľudovít Holuby., ktorý svoj výskum zameriaval na Bošácku dolinu. Okrem iného je po ňom na jeho počesť pomenovaná i chata na Veľkej Javorine.

Výhľady od Rolincovej stoja za to
Výhľady od Rolincovej stoja za to

Okrem hradiska do okolia môžu turistov a zvedavcov pritiahnuť i krásne výhľady a oddychové miesta. Turistickými chodníčkami sa sem dostanete zo Zemianskeho Podhradia po žltej a po zelenej z Bošáce a Novej Bošáce. Okrem toho sa po tejto trase môžete dostať juhovýchodne do Haluzíc so svojou známou tiesňavou, rozhľadňou a opevneným kostolíkom.

 

myregion.sk Vám ďakuje za prečítanie tohto článku. Ceníme si každý záujem o naše publikovanie a zdieľanie našich článkov medzi ľudí. Pomáhate nám tým rozvíjať značku myregion.sk a propagovať zaujímavosti nášho kopaničiarskeho regiónu.