Nešťastná oslava na Poriadí zapríčinila nárast infikovaných

24.07.2020

Dnešným dňom stúpol celkový počet nakazených v okrese Myjava na 13, z toho desať v obci Poriadie v posledných dvoch dňoch.  Vo štvrtok 23. júla bolo potvrdených 8 nových prípadov v myjavskom okrese. Príčinou rýchleho rozšírenia mala byť oslava narodenín spred takmer dvoch týždňov, kedy jeden z prvých nakazených mal byť práve oslávenec. 

Podľa neoverených informácií mala vírus priniesť do  miesta nákazy osoba, ktorá bola predtým v zahraničí. EDIT: Osoby, ktoré boli v zahraničí, boli negatívne testované. Nevie sa teda presne, ako k výskytu vírusu v obci prišlo. Podľa slov hygienikov sa má v dôsledku ďalšieho zisťovania a testovania ľudí, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými, v nasledujúcich dňoch počet infikovaných zvýšiť. Všetci zúčastnení na oslave absolvovali karanténu do výsledkov testov. Malo by ísť približne o 60 ľudí. 

V dôsledku vyššieho čísla nakazených budú pozitívne testovaní z oslavy znova otestovaní. V prípade druhého, negatívneho výsledku, budú uvoľnení z karantény. Osoby, ktoré  prišli do bližšieho kontaktu s osobami, ktoré sú v karanténe, budú postupne takisto otestované. RÚVZ Trenčín postupne koordinuje a zisťuje počet kontaktných osôb, ktorým vydáva bezpečnostné odporúčania. 

Starosta obce Poriadie na sociálnych sieťach informuje, že situáciu majú podchytenú, kontaktné osoby sú v domácej karanténe a nikoho nemôžu ohroziť. Obec nemala žiadne komplikácie s verejnými podujatiami, nakoľko boli predtým zrušené a žiadne ďalšie nie sú  v pláne.