Niektoré prevádzky sa znova otvoria za prísnych podmienok

28.03.2020

Ústredný krízový štáb rozhodol o otvorení viacerých prevádzok, ktoré boli po predchádzajúcich opatreniach nútené zatvoriť. Ide o zvrat chápania situácie v ekonomickom spektre, kde vláda miesto uzatvárania obchodov a obmedzovania ekonomickej činnosti podnikateľov povoľuje ich prevádzku, avšak v regulovanej miere s prísnymi hygienickými štandardmi. Budeme si všetci na nejaký čas zvyknúť na novú nákupnú kultúru.

Od pondelka budú v Myjave otvorené viaceré prevádzky v prísnom režime
Od pondelka budú v Myjave otvorené viaceré prevádzky v prísnom režime

Prevádzky musia po novom povinne zabezpečiť ochranu rúk vo forme dezinfekcie alebo rukavíc a korigovať dvojmetrové odstupy ľudí pri pokladniach. Na každých 25msmie nakupovať iba jeden zákazník, čo by malo výrazne znížiť zaťaženie vo vnútri najmä väčších reťazcov. Nové nariadenia budú v platnosti od pondelka 30. marca. Nakupujúci majú povinnosť nosiť ochranné rúško alebo náhradnú ochranu tváre a sú zavedené hodiny pre seniorov v čase 9:00-12:00h každý deň okrem nedele, keby sú všetky obchody zatvorené. 

K úradom, poštám, potravinovým prevádzkam, čerpacím staniciam, lekárňam, drogériám a ďalším pribudnú po novom otvorené záhradníctva, stavebniny, očné optiky, galantérie, farby a laky, cykloobchody, železiarstva, stanoviská STK a EK, zberné dvory, kľúčové služby, leasingové služby, predajne inštalácií, servisy počítačovej techniky, svoje služby môžu ponúkať aj notári či advokáti. Znovuotvorené prevádzky majú byť na skúšku a nie je isté, či ostanú do budúcnosti naďalej otvorené. Všetko závisí od miery rozširovania koronavírusu a osobitného rešpektovania nových nariadení zákazníkmi a predajňami. 

V našom okrese sa vyskytol prvý prípad nákazy novým vírusom, má ísť o ženu vo veku 35 rokov. Prizvukujeme, že aj napriek rozširovaniu vírusu nie je dôvod na paniku. Musíme si uvedomiť, že s rozširujúcim počtom nakazených na území Slovenska bolo len otázkou času, kedy sa prvý prípad objaví aj na Myjavsku a pribudnú i ďalšie. Dôsledky nových nariadení bude monitorovať naďalej krízový štáb a podľa nich zváži ďalšie opatrenia v súvislosti s prevádzkami.