Okres Myjava zatiaľ patrí z hľadiska výskytu Covid-19 medzi najbezpečnejšie na Slovensku.

09.07.2020

K ôsmemu júlu 2020 máme na Slovensku potvrdených 1851 prípadov nákazy koronavírusom. Väčšina (takmer 1500) postihnutých touto nákazou oslabujúcou dýchací systém ochorenie prekonala. V posledných dňoch však v dôsledku otvorenia hraníc a väčšiemu pohybu Slovákov do zahraničia, či už pre prácu, alebo dovolenku, počet nakazených znova stúpa.

Okres Myjava patrí medzi tie lepšie z hľadiska výskytu nákazy.
Okres Myjava patrí medzi tie lepšie z hľadiska výskytu nákazy.

Ide o logické vyústenie priebehu, kedy sa po uvoľnení opatrení dostáva väčšie množstvo ľudí do bližšieho kontaktu. Z hľadiska početnosti prípadov je na tom Slovensko dobre, ale skrytou nástrahou môžu byť práve dovolenkové destinácie. Niektoré krajiny, ako Slovinsko či Rakúsko, upozorňujú vydaním varovania na zvyšujúci sa počet nakazených na Balkáne.


Z hľadiska početnosti ľudi je u nás prirodzene najviac zasiahnutým okresom Bratislava s 250 potvrdenými prípadmi. Na západe krajiny je na tom najlepšie okres Myjava s dvomi potvrdenými prípadmi, z toho jeden z marca. Najnovší jediný prípad o okrese bol potvrdený 3. júla. Okres Nové Mesto nad Váhom  má 14 prípadov, najnovší 8. júla. V celoslovenskom merítku patrí okres Myjava medzi štatisticky najlepšie, spolu s niekoľkými ďalšími okresmi v Banskobystrickom kraji.


Včerajší deň priniesol 53 nových prípadov nákazy a počet vykonávaných testov sa od júnového útlmu takisto zvyšuje. Premiér Igor Matovič sa na sociálnej sieti vyjadril, že nových prípadov je príliš veľa na to, aby sme sa mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Na odpoveď na otázku, či je to skutočne začiatok uvažovania o opätovnom sprísnení opatrení, si budeme musieť počkať. Otázkou je, ako bude vláda reagovať po predchádzajúcich situáciách a riešeniach, keďže koronavírus je vo svete už dostatočne rozšírený natoľko, aby sa nedal úplne odstrániť, ale len minimalizovať jeho dopady. Vláda teda bude musieť nájsť zložitú cestu medzi zdravými ľuďmi i zdravým hospodárstvom.