Storočnicu futbalu na Myjave oslávil Spartak víťazstvom

10.08.2020

V piatok 7. augusta 2020 odštartovali domáci futbalisti Spartaka Myjava novú sezónu III. ligy západ víťazstvom 3-0 nad protivníkom z Nového Mesta nad Váhom. Necelé 4 stovky divákov pútal okrem futbalu predzápasový slávnostný program pre uvítanie novej publikácie venovanej 100 rokom futbalu v Myjave s názvom ''Začali to myjavskí študenti'' a vyznamenanie futbalových osobností Myjavy. Klub si pre túto príležitosť pripravil i limitované edície fanúšikovských vlajočiek a šálov. Novotou Myjavy sa taktiež stali nové dresy.

Cenu z rúk generálneho riaditeľa Spartaka Myjava, Petra Halabrína, si ''symbolicky'' prevzal pán Ján Križka, predstaviteľ najstaršej žijúcej generácie myjavských futbalistov, ktorý sa bohužiaľ zo zdravotných dôvodov nemohol na ihrisko dostaviť, ďalej pán Stanislav Malečka, prezident klubu Pavel Halabrín a brankárska legenda Peter Solnička.  Pre vývoj situácie a s ohľadom na zdravie ľudí boli oslavy storočnice chystané na víkend zrušené, resp. v skromnejšom prevedení nahradené práve pred piatkovým zápasom, kedy si Michal Maliarik, Milan Vrána, Stanislav Malečka a Anna Durcová  takisto prevzali ocenenia za zásluhy na zostavovaní knihy ''Začali to myjavskí študenti'', jedinečnej publikácie mapujúcej futbal na Myjave od samotných začiatkov. Tá bola všetkými zúčastnenými riadne pokrstená slivovicou a trávou z ihriska za potlesku divákov. Slávnostný predzápasový úvod ukončil tradične Jaroslav Hargaš v myjavskom kroji, ktorý tentokrát zaspieval namiesto slovenskej hymny Myjavskú vežu.

Tím Nového Mesta nad Váhom figuroval v predchádzajúcej nedokončenej sezóne, v ktorej mala Myjava plnými našliapnuté do druhej ligy, na 13. mieste a posledný zápas sa medzi týmito mužstva odohral v auguste 2019, kedy Myjava jediným gólom rozhodla o domácom víťazstve. Myjava v príprave pred sezónou odohrala 4 zápasy, v ktorých zaknihovala 2 víťazstvá, vonku 5-2 nad Vrbovým a doma 4-0 s Trenčianskymi Stankovcami a dve zhodné prehry 1-2 s tímami z Rohožníku a Popradu. 2. augusta odohral Spartak 1. kolo Slovenského pohára v Malej Mači,  kde o postupujúcom po riadnom hracom čase 1-1  rozhodli až pokutové kopy, na ktoré Myjava postúpila a v 2. kole sa  môže tešiť na domácej pôde na prvoligový AS Trenčín.

Káder Myjavy bol počas leta obmenený o dorastencov Tomáša Filu a Lukáša Lišku, staronovou akvizíciou v myjavskom drese je brankár Libor Koníček. V drese Spartaka sa objavili i dve nové zaujímavé mená s medzinárodnými skúsenosťami. Sú nimi obranca Pavol Farkaš, ktorý prišiel ako voľný hráč z FC Nitra a  najnovšia posila, záložník Márius Charizopulos, bratranec skvelého tvorcu hry v myjavskom drese, Tomáša Kóňu.

Zaujímavosťou pre domácich divákov bolo vidieť niekdajšiu dlhoročnú stálicu Myjavy Tomáša Marčeka  na lavičke hostí a taktiež zmenu pravidiel, ktorá dovoľuje v novej sezóne striedať až 5 hráčov z každého tímu. Myjava prekvapila súpera rýchlym gólom Erika Pechu z 5. minúty. V 15. minúte musel pre svalové zranenie nechcene striedať Štefan Pekár. Ďalej sa hra niesla v bojovom duchu s náznakmi príležitostí na oboch stranách. Na rozdiel dvoch gólov Myjava zvýšila po nedovolenom zákroku v pokutovom uzemí v 74. minúte, kedy si loptu na biely bod postavil Ľubomír Ulrich a nezaváhal. Ďalší gól pridala Myjava v 84. minúte, kedy sa po skrumáži v šestnástke zorientoval najlepšie Erik Vávra a zvýšil už na 3-0, čo bol vzhľadom na priebeh zápasu krutý výsledok pre Nové Mesto, ale zároveň efektívny štart do sezóny pre Myjavu.

Tréner Myjavy Ladislav Hudec zhodnotil zápas takto:

,,Vedeli sme, že súper je veľmi dobrý na lopte a technicky veľmi silny v strede, čo sa aj ukázalo. Chvalabohu, že sme dali prvý gól, že sme súpera prinútili hrať a nemuseli sme hrať do zatvorenej obrany. Naši nosní hráči, ako Kóňa a Pekár nám chýbali, hlavne v kreativite v strede ihriska. Ale na to sú tam druhí hráči, ktorí to majú nahradiť. Nedokázali sme sa tak presadiť v strede ihriska, ako sme si mysleli, ale myslím si, že súper sa do nejakej vyloženej šance  nedostal, takže obranná fáza dobre. Musíme popracovať na atraktívnejšom výkone. Pekár to išiel skúsiť. Vedeli sme, že na celý zápas to asi nebude, ale predsa len sa s tým snažil niečo robiť, no v 15.minúte išiel dole. Musíme sa s tým vyrovnať a všetci v tíme musia zabrať. Cením si to víťazstvo,pretože Nové Mesto tu aj minulý rok hralo dobrý futbal a tiež to víťazstvo 1-0 bolo vtedy vybojované, takže treba si to víťazstvo vážiť a k storočnici sme sa pridali aj my.''

Futbalisti Spartaka Myjava sa najbližšie stretnú v domácom prostredí na myjavskom štadióne v druhom kole s tímom FK Beluša, ktorý si v prvom kole poradil s TJ Imeľ 2-0. Zápas je na programe v sobotu 15. augusta od 19.30h.